Więcej światła z Chin. Mitakon Speedmaster 85 mm f/1.2

Jeden Speedmaster już mnie zadziwił. Testowany obiektyw 50 mm o świetle f/0.95 wypadł w teście rewelacyjnie, burząc moją pewność siebie i wiarę w wiedzę o uznanych markach. Chińczycy pokazali klasę! Do testu Speedmastera o ogniskowej 85 mm i świetle f/1.2 podszedłem z dużym respektem. Respekt był uzasadniony! Dziwi mnie fakt małej popularności tej konstrukcji. Gdybyście wiedzieli, jak jest dobry - ustawiałyby się za nim kolejki… Nie żartuję!

Obiektyw dostarczany jest jak to produkt wyższej serii z firmy Zhongyi, czyli w miniaturowej skóropodobnej walizeczce

Wykrój wewnętrzny dostosowany jest do najdłuższej możliwości, czyli obiektywu Speedmaster z mocowaniem Sony E. Ja zdecydowałem się na zakup wersji z mocowaniem Canona, aby w razie czego łatwo się obiektywu pozbyć. Wchodził on do walizeczki bez problemu wraz z adapterem do Sony E.

Walizeczka opakowana jest tekturowym etui.
Wygląda dokładnie tak jak walizeczka na Speedmastera 50 mm f/0,95
W środku dokładnie wycięte miejsce pod obiektyw. Pasuje także do wersji dla Sony E - tu szkło z mocowaniem Canon`a - mieści przejściówkę z EOS EF na Sony E. Bardzo przemyślane podejście.

Walizeczka waży ponad kilogram. Sam obiektyw to 921 gram metalu. Już to samo powinno być informacją budzącą zainteresowanie. Rozmiary słuszne — 93 mm długości i 83 mm średnicy z gwintem filtra 77 mm… Najmniejsza odległość ogniskowania 1 m. Budowa 9 elementów w 6 grupach. Przysłona 11 listkowa działa w zakresie od f/1,2 do f/16. Tyle suchych danych.

Całość bardzo dobrze wykonana, bez luzów, zakończona solidnym bagnetem mocowania. Nieco mniej ładna jest opatrzona napisem po chińsku plastykowa frontowa zaślepka.

Mitakon wzbudza szacunek swą masą i potężnymi rozmiarami

Założony na Canona wygląda bardzo kompatybilnie. Na Sony A7R jest potężnym instrumentem optycznym. Całość wyważa zdecydowanie do przodu, ale taka jasność musi być czymś okupiona. Posiadany przeze mnie onegdaj Carl Zeiss Sonnar 135 mm f/1,8 ważył także dużo, był ogromny, ale warto było robić nim zdjęcia.

Rozmiary tego chińskiego tele mnie nie przeraziły. Czekałem na efekty i kusiło mnie, aby jak najprędzej poddać go testom. Biorąc do ręki dzieło inżynierów ze wschodu, od razu zauważyłem, że pierścień przysłony działa bezstopniowo. Pierścień nastawiania ostrości porusza całą masą metalu i szkła, zwiększając jego rozmiar. Pracuje płynnie, ale pamiętajmy, że musi obsłużyć dużą wagę. Czujemy to wyraźnie. Skala jest długa, dlatego przeostrzanie ma nieco "filmowy” charakter i jest długie. To nie wada lecz zaleta — ostrzyć możemy bardzo precyzyjnie, a takie właśnie ostrzenie jest koniecznością w sytuacji, gdy głębia ostrości ma 2 mm…

Obudowa to metal. Opisy są frezowane i zalewane lakierem. Klasycznie.

Po takim obiektywie spodziewamy się rozmytego tła, ostrości i bardzo małej głębi. Wszystko to oferuje ten obiektyw, ale na tym się nie kończy

Od przysłony 2,8 mamy referencyjną ostrość. Na otwartej przysłonie mamy aberrację chromatyczną, ale — tu uwaga — mniejszą niż w przypadku obiektywu Canon 85 mm f/1.2 II L, który znam bardzo dobrze. Aberracja łatwa do usunięcia jednym suwaczkiem — jest fioletowa. Canon oferuje rozmycia "duszkowate” na otwartej przysłonie, tworząc lekką aurę wokół ostrych obiektów. W Mitakonie jest lepiej. Ostrzej. Głębia milimetrowa, zwłaszcza przy minimalnych odległościach. "Duszki” znikome.

Mitakon 85 mm f/1,2 Speedmaster to bardzo ładny obiektyw.

Obiektyw jest duży i ciężki w zestawieniu z miniaturowymi produktami Leica czy Voigtlander, jednak do profesjonalnej pracy to wyjątkowo udane narzędzie. Zabierając go ze sobą, macie pod ręką wzór krótkiego, teleobiektywu. Tak. Mitakon to nie tylko obiektyw portretowy. 85 mm to wspaniała ogniskowa do każdego zadania, w którym musimy wyróżnić pierwszy plan. W tym przypadku jest to o tyle łatwe, że przy przysłonie otwartej możemy swobodnie separować plany nawet te oddalone o kilka metrów. Zawsze uważałem, że np. w fotografii mody możemy uzyskać piękną separację od oddalonego tła, stosując ogniskową 85 mm. Więcej nie trzeba. No… Może z wyjątkiem klasy rozmyć.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Rozmycia w takiej ogniskowej potrafią być bardzo różne. Te w Mitakonie uważam za wyważone w pół drogi pomiędzy pozbawionymi wad najnowocześniejszymi konstrukcjami, takimi jak Batis 85 mm Zeissa, a klasycznymi tele jak Voigtlander 75 mm. To bardzo udana konstrukcja.

W cenie połowy Canona mamy taki sam, jeśli nie lepszy, obraz

Klienci doceniają efekt, który tak bardzo różni się od tego, co mogą osiągnąć w swoich aparatach czy smartfonach. Musicie wiedzieć, że taki obiektyw to wspaniałe dopełnienie do zooma 70–200 f/2.8. Różnica pomiędzy światłem f/2.8 a f/1.2 jest bardzo istotna w obrazie! Jeśli więc AF nie jest dla was preferencją albo jeśli filmujecie — Mitakon jest optymalnym wyborem. Po założeniu zębatki follow focusa mamy prawdziwie kinowe narzędzie.

Na koniec mała dygresja. Mitakon daje klasyczne obrazowanie. Obecnie to spora rzadkość. Rozmycia są uporządkowane, ale mają indywidualny ryt. Zdjęcia z Mitakona potrafią się wyróżnić na tle innych. To ważna cecha tego obiektywu.

Jak pracuje Mitakon Speedmaster 85 mm f/1.2? Musicie wziąć poprawkę na fakt, że zdjęcia wykonałem w dzień bez kontrastu, w grudniu, przy pełnym zachmurzeniu — kamerą Sony A7R… Zobaczcie sami.

f/1,2 1/1250 s, ISO 400, -0.3Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/320 s, ISO 100 Pełna rozdzielczość
f/1,4 1/160 s, ISO 100Pełna rozdzielczość
f/2 1/400 s, ISO 100 Pełna rozdzielczość
f/1,4 1/320 s, ISO 100Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/1250 s, ISO 400, -0.3 Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/320 s, ISO 100 Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/125 s, ISO 100 Fotografia przez szybę wystawową.  Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/1000 s, ISO 400 Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/125 s, ISO 100 Pełna rozdzielczość
f/1,2 1/640 s, ISO 400, -0.3 Pełna rozdzielczość
f/1,4 1/160 s, ISO 100vPełna rozdzielczość

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy obiektywów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Yi M1 – tani, chiński bezlusterkowiec w naszych rękach [wideo] Canon EOS 1300D - nasze pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe Sony A7R III - król bezlusterkowców [test] Sony A9 - test praktyczny okiem fotografów Mały aparat o dużych możliwościach - Panasonic Lumix DC-GX9 [recenzja] Canon EOS 5D Mark IV - jak sprawuje się w terenie? Oto zdjęcia przykładowe Olympus 40-150 mm f/2,8 (+ TC 1,4×), czyli super małe super tele Sony A7S III: Czy to naprawdę technologiczny majstersztyk? Vanguard VEO 235AB - statyw na lekko [test] Samsung Galaxy S8, S7 oraz iPhone 7. Który robi lepsze zdjęcia? Photokina 2010, czyli największe targi fotograficzne na świecie - fotorelacja Nikon 1 V3 - bezlusterkowy karabin maszynowy [test]